Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD6K98
RNF12FTD6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD6K98
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD6K98.pdf
Availability of RNF12FTD6K98
QUANTITY
RNF12FTD6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD6K98
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD6K98
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD6K98
Related LinksRNF12F, RNF12FTD6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD6K98 Details Description
Related parts for RNF12FTD6K98
DIODE MODULE 400V 244A TO244AB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 65M 32VQFN datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT HNGE datasheet.pdf
ANALOG INPUT UNIT NPN OUT datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf