Stackpole Electronics Inc. RNF12GTD15R0
RNF12GTD15R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12GTD15R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RNF12GTD15R0.pdf
Availability of RNF12GTD15R0
QUANTITY
RNF12GTD15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12GTD15R0
Internal Part NumberEIS-RNF12GTD15R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12GTD15R0
Related LinksRNF12G, RNF12GTD15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12GTD15R0 Details Description
Related parts for RNF12GTD15R0
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TWEEZER POINT EXTRA FINE 4.21" datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
REFLECTOR MFG BRACKET FOR RF-220 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 560MA 450 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf