Stackpole Electronics Inc. RNF12GTD68K0
RNF12GTD68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12GTD68K0
Brief Description
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RNF12GTD68K0.pdf
Availability of RNF12GTD68K0
QUANTITY
RNF12GTD68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12GTD68K0
Internal Part NumberEIS-RNF12GTD68K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)