Stackpole Electronics Inc. RNF12GTD8K20
RNF12GTD8K20 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12GTD8K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RNF12GTD8K20.pdf
Availability of RNF12GTD8K20
QUANTITY
RNF12GTD8K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12GTD8K20
Internal Part NumberEIS-RNF12GTD8K20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12GTD8K20
Related LinksRNF12G, RNF12GTD8K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12GTD8K20 Details Description
Related parts for RNF12GTD8K20
IC DAC SERIAL 13BIT F-S 16-QSOP datasheet.pdf
FULLY COATED STD 316 TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMC datasheet.pdf
LED OSTAR WARM WHITE 3000K 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 860MA 272 MOHM datasheet.pdf
FRNT FILLER PNL 3U 5HP SHLD ALUM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP 1F 5.5V T/H datasheet.pdf
FUSE 1600A 1000V AC SEMI-COND# datasheet.pdf