Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD18R0
RNF12JTD18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD18R0
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD18R0.pdf
Availability of RNF12JTD18R0
QUANTITY
RNF12JTD18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD18R0
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD18R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD18R0
Related LinksRNF12J, RNF12JTD18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD18R0 Details Description
Related parts for RNF12JTD18R0
IC CABLE TERM MULTIPROTCL 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf