Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD1K50
RNF12JTD1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD1K50
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD1K50.pdf
Availability of RNF12JTD1K50
QUANTITY
RNF12JTD1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD1K50
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD1K50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD1K50
Related LinksRNF12J, RNF12JTD1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD1K50 Details Description
Related parts for RNF12JTD1K50
FIXED IND 33UH 920MA 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 19POS CBL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf