Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD1K50
RNF12JTD1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD1K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD1K50.pdf
Availability of RNF12JTD1K50
QUANTITY
RNF12JTD1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD1K50
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD1K50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD1K50
Related LinksRNF12J, RNF12JTD1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD1K50 Details Description
Related parts for RNF12JTD1K50
FIXED IND 3.9MH 125MA 18 OHM TH datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 6.7NS 144QFP datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
MPS GE469 RETROFIT KIT datasheet.pdf
470UF 12V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf