Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD220K
RNF12JTD220K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD220K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD220K.pdf
Availability of RNF12JTD220K
QUANTITY
RNF12JTD220K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD220K
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD220K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD220K
Related LinksRNF12J, RNF12JTD220K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD220K Details Description
Related parts for RNF12JTD220K
TIE WIRE 37" BLACK 175LB HD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SCK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 40M datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CBL ASSEM SMA M-M 1000MM datasheet.pdf