Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC2K05
RNF14BAC2K05 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC2K05
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC2K05.pdf
Availability of RNF14BAC2K05
QUANTITY
RNF14BAC2K05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC2K05
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC2K05
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC2K05
Related LinksRNF14B, RNF14BAC2K05 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC2K05 Details Description
Related parts for RNF14BAC2K05
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 39MM PNP NO datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X6 OPEN SN 0.46 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf