Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC2K32
RNF14BAC2K32 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC2K32
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC2K32.pdf
Availability of RNF14BAC2K32
QUANTITY
RNF14BAC2K32 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC2K32
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC2K32
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC2K32
Related LinksRNF14B, RNF14BAC2K32 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC2K32 Details Description
Related parts for RNF14BAC2K32
CAP FILM 50UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 50 OHM SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
EVAL BOARD DS2413 1-WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 850MA 80 MOHM datasheet.pdf