Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC3K05
RNF14BAC3K05 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC3K05
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC3K05.pdf
Availability of RNF14BAC3K05
QUANTITY
RNF14BAC3K05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC3K05
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC3K05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC3K05
Related LinksRNF14B, RNF14BAC3K05 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC3K05 Details Description
Related parts for RNF14BAC3K05
SWITCH ROLLER SPDT 15A QC 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 10V 0402 datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 12MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf