Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC44K2
RNF14BAC44K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC44K2
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC44K2.pdf
Availability of RNF14BAC44K2
QUANTITY
RNF14BAC44K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC44K2
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC44K2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC44K2
Related LinksRNF14B, RNF14BAC44K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC44K2 Details Description
Related parts for RNF14BAC44K2
SWITCH SLIDE SP3T 200MA 30V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN TERM AMPOWER WIRE 300MCM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MKP 3UF 5% 850VDC DRAWING T1 datasheet.pdf