Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC61K9
RNF14BAC61K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC61K9
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC61K9.pdf
Availability of RNF14BAC61K9
QUANTITY
RNF14BAC61K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC61K9
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC61K9
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC61K9
Related LinksRNF14B, RNF14BAC61K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC61K9 Details Description
Related parts for RNF14BAC61K9
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 300MA 290 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 91VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf