Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC698R
RNF14BAC698R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC698R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC698R.pdf
Availability of RNF14BAC698R
QUANTITY
RNF14BAC698R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC698R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC698R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC698R
Related LinksRNF14B, RNF14BAC698R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC698R Details Description
Related parts for RNF14BAC698R
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 11.05MM datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf