Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE12K3
RNF14BAE12K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE12K3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE12K3.pdf
Availability of RNF14BAE12K3
QUANTITY
RNF14BAE12K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE12K3
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE12K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE12K3
Related LinksRNF14B, RNF14BAE12K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE12K3 Details Description
Related parts for RNF14BAE12K3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOUNTING PLATE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A PQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf