Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE150K
RNF14BAE150K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE150K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE150K.pdf
Availability of RNF14BAE150K
QUANTITY
RNF14BAE150K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE150K
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE150K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE150K
Related LinksRNF14B, RNF14BAE150K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE150K Details Description
Related parts for RNF14BAE150K
CONN RING 10 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
IC FPGA 804 I/O 1156CBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 14.28VC SMT datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2CH HD 48-LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf