Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE1K04
RNF14BAE1K04 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE1K04
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE1K04.pdf
Availability of RNF14BAE1K04
QUANTITY
RNF14BAE1K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE1K04
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE1K04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE1K04
Related LinksRNF14B, RNF14BAE1K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE1K04 Details Description
Related parts for RNF14BAE1K04
CONN HEADER 10PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 4120 datasheet.pdf
AB 30C 24#16, 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CABLE GLAND SLV datasheet.pdf
1.8 V Low Power CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifier IC datasheet.pdf