Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE208R
RNF14BAE208R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE208R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 208 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE208R.pdf
Availability of RNF14BAE208R
QUANTITY
RNF14BAE208R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE208R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE208R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)208
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE208R
Related LinksRNF14B, RNF14BAE208R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE208R Details Description
Related parts for RNF14BAE208R
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LP SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf