Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE20K0
RNF14BAE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE20K0
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE20K0.pdf
Availability of RNF14BAE20K0
QUANTITY
RNF14BAE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE20K0
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE20K0
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE20K0
Related LinksRNF14B, RNF14BAE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE20K0 Details Description
Related parts for RNF14BAE20K0
CONN JUMPER TERM BLOCK 10.0MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 545MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf