Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE2K43
RNF14BAE2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE2K43
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE2K43.pdf
Availability of RNF14BAE2K43
QUANTITY
RNF14BAE2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE2K43
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE2K43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE2K43
Related LinksRNF14B, RNF14BAE2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE2K43 Details Description
Related parts for RNF14BAE2K43
CLAMP CABLE INSULATED 1.0" DIA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SMARTSWITCH STD 12V RED/GRN/BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.4A 16MSOP datasheet.pdf