Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE3K83
RNF14BAE3K83 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE3K83
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE3K83.pdf
Availability of RNF14BAE3K83
QUANTITY
RNF14BAE3K83 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE3K83
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE3K83
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE3K83
Related LinksRNF14B, RNF14BAE3K83 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE3K83 Details Description
Related parts for RNF14BAE3K83
JUMPER-H1503TR/A3048B/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 59POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 135MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf