Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE5K97
RNF14BAE5K97 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE5K97
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE5K97.pdf
Availability of RNF14BAE5K97
QUANTITY
RNF14BAE5K97 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE5K97
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE5K97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE5K97
Related LinksRNF14B, RNF14BAE5K97 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE5K97 Details Description
Related parts for RNF14BAE5K97
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1500TR12" datasheet.pdf
JUMPER FOR AKZ 1.5/2.5 2POS datasheet.pdf
IC TXRX LP DUAL RS232 38-TSSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK LINK 690V 160A CHASS datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SKT DDR4 288POS VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC MESFET SWITCH SP4T 8GHZ 16SMD datasheet.pdf