Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE732R
RNF14BAE732R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE732R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE732R.pdf
Availability of RNF14BAE732R
QUANTITY
RNF14BAE732R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE732R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE732R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE732R
Related LinksRNF14B, RNF14BAE732R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE732R Details Description
Related parts for RNF14BAE732R
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A DO214AB datasheet.pdf
RES 562 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 158MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf