Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE806R
RNF14BAE806R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE806R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE806R.pdf
Availability of RNF14BAE806R
QUANTITY
RNF14BAE806R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE806R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE806R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE806R
Related LinksRNF14B, RNF14BAE806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE806R Details Description
Related parts for RNF14BAE806R
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ISOLATED AMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf