Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC12K3
RNF14BTC12K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC12K3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC12K3.pdf
Availability of RNF14BTC12K3
QUANTITY
RNF14BTC12K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC12K3
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC12K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC12K3
Related LinksRNF14B, RNF14BTC12K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC12K3 Details Description
Related parts for RNF14BTC12K3
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAR EPXY ADHESIVE 400 ML datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 3M datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 2.8KV Y5U NONSTND datasheet.pdf