Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC12K3
RNF14BTC12K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC12K3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC12K3.pdf
Availability of RNF14BTC12K3
QUANTITY
RNF14BTC12K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC12K3
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC12K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC12K3
Related LinksRNF14B, RNF14BTC12K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC12K3 Details Description
Related parts for RNF14BTC12K3
IC PLD 10MC 10NS 24SOIC datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1471 315MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 11.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 75W datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf