Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC1K24
RNF14BTC1K24 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC1K24
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC1K24.pdf
Availability of RNF14BTC1K24
QUANTITY
RNF14BTC1K24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC1K24
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC1K24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC1K24
Related LinksRNF14B, RNF14BTC1K24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC1K24 Details Description
Related parts for RNF14BTC1K24
CONN DB50 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf