Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC243R
RNF14BTC243R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC243R
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC243R.pdf
Availability of RNF14BTC243R
QUANTITY
RNF14BTC243R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC243R
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC243R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)