Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC43K2
RNF14BTC43K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC43K2
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC43K2.pdf
Availability of RNF14BTC43K2
QUANTITY
RNF14BTC43K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC43K2
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC43K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC43K2
Related LinksRNF14B, RNF14BTC43K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC43K2 Details Description
Related parts for RNF14BTC43K2
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EXTENTN CABL 55M FOR ROTRY ENCDR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf