Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC499K
RNF14BTC499K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC499K
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC499K.pdf
Availability of RNF14BTC499K
QUANTITY
RNF14BTC499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC499K
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC499K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC499K
Related LinksRNF14B, RNF14BTC499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC499K Details Description
Related parts for RNF14BTC499K
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
SPACER CRIMPER 020 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MICRO-C M12 DBL END F ST DE KEY datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL PIN datasheet.pdf