Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC55R6
RNF14BTC55R6 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC55R6
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC55R6.pdf
Availability of RNF14BTC55R6
QUANTITY
RNF14BTC55R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC55R6
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC55R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC55R6
Related LinksRNF14B, RNF14BTC55R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC55R6 Details Description
Related parts for RNF14BTC55R6
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.5W SNG 48V 3.3V PCB datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 16MHZ 44LQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE 800A 1250V 3BKN/90 AR datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
26500 7C 7#16 P TH PLUG WC datasheet.pdf
6,8UF 385V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf