Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC5K11
RNF14BTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC5K11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC5K11.pdf
Availability of RNF14BTC5K11
QUANTITY
RNF14BTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC5K11
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC5K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC5K11
Related LinksRNF14B, RNF14BTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC5K11 Details Description
Related parts for RNF14BTC5K11
DSUB CABL-AFM37G/ AE37M / AFM37G datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN PCB TAIL BP datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf