Stackpole Electronics Inc. RNF14BTD1K24
RNF14BTD1K24 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTD1K24
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTD1K24.pdf
Availability of RNF14BTD1K24
QUANTITY
RNF14BTD1K24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTD1K24
Internal Part NumberEIS-RNF14BTD1K24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTD1K24
Related LinksRNF14B, RNF14BTD1K24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTD1K24 Details Description
Related parts for RNF14BTD1K24
RES SMD 2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SYNC BUCK FET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 35W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf