Stackpole Electronics Inc. RNF14BTD2K61
RNF14BTD2K61 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTD2K61
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTD2K61.pdf
Availability of RNF14BTD2K61
QUANTITY
RNF14BTD2K61 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTD2K61
Internal Part NumberEIS-RNF14BTD2K61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTD2K61
Related LinksRNF14B, RNF14BTD2K61 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTD2K61 Details Description
Related parts for RNF14BTD2K61
HANDLE TORQUE 5.2" datasheet.pdf
IC REG LINEAR 3.3V 6-TDFN datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 4.8MM TRM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HRP7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf