Stackpole Electronics Inc. RNF14CTC5K11
RNF14CTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14CTC5K11
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNF14CTC5K11.pdf
Availability of RNF14CTC5K11
QUANTITY
RNF14CTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14CTC5K11
Internal Part NumberEIS-RNF14CTC5K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14CTC5K11
Related LinksRNF14C, RNF14CTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14CTC5K11 Details Description
Related parts for RNF14CTC5K11
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO247 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RECEPT BD/BD 20POS .4MM SMD datasheet.pdf