Stackpole Electronics Inc. RNF14DAD590R
RNF14DAD590R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DAD590R
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DAD590R.pdf
Availability of RNF14DAD590R
QUANTITY
RNF14DAD590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DAD590R
Internal Part NumberEIS-RNF14DAD590R
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DAD590R
Related LinksRNF14D, RNF14DAD590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DAD590R Details Description
Related parts for RNF14DAD590R
TERM FORK EXP VYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG GRY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 315A SIZE2 datasheet.pdf
9POS DSUB BACKSHELL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf