Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC18R2
RNF14DTC18R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC18R2
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC18R2.pdf
Availability of RNF14DTC18R2
QUANTITY
RNF14DTC18R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC18R2
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC18R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC18R2
Related LinksRNF14D, RNF14DTC18R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC18R2 Details Description
Related parts for RNF14DTC18R2
RES SMD 10.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 176POS TYPE D R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 18MA 15VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 453K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
COVE RACEWAY DIVIDER WALL 8FT. datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" YEL NI datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf