Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC40R2
RNF14DTC40R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC40R2
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC40R2.pdf
Availability of RNF14DTC40R2
QUANTITY
RNF14DTC40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC40R2
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC40R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC40R2
Related LinksRNF14D, RNF14DTC40R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC40R2 Details Description
Related parts for RNF14DTC40R2
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 18POS datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf