Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC73K2
RNF14DTC73K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC73K2
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC73K2.pdf
Availability of RNF14DTC73K2
QUANTITY
RNF14DTC73K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC73K2
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC73K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC73K2
Related LinksRNF14D, RNF14DTC73K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC73K2 Details Description
Related parts for RNF14DTC73K2
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VIDEO DVR -0.1DB BIAS 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 560MA 172 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 272MA 4.1 OHM datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
1100UF 50V 24X70 85C AXI datasheet.pdf