Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC84K5
RNF14DTC84K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC84K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 84.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC84K5.pdf
Availability of RNF14DTC84K5
QUANTITY
RNF14DTC84K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC84K5
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC84K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC84K5
Related LinksRNF14D, RNF14DTC84K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC84K5 Details Description
Related parts for RNF14DTC84K5
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 5/8" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOD RECT ASSY -CT 3A 20KV datasheet.pdf