Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC94K2
RNF14DTC94K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC94K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 94.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC94K2.pdf
Availability of RNF14DTC94K2
QUANTITY
RNF14DTC94K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC94K2
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC94K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)94.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC94K2
Related LinksRNF14D, RNF14DTC94K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC94K2 Details Description
Related parts for RNF14DTC94K2
DIODE ZENER 33V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 9A 7.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT GRN datasheet.pdf
K O PNCH 5IN. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf