Stackpole Electronics Inc. RNF14DTD130R
RNF14DTD130R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTD130R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTD130R.pdf
Availability of RNF14DTD130R
QUANTITY
RNF14DTD130R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTD130R
Internal Part NumberEIS-RNF14DTD130R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTD130R
Related LinksRNF14D, RNF14DTD130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTD130R Details Description
Related parts for RNF14DTD130R
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 15A 250V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 270K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf