Stackpole Electronics Inc. RNF14DTD1K62
RNF14DTD1K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTD1K62
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTD1K62.pdf
Availability of RNF14DTD1K62
QUANTITY
RNF14DTD1K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTD1K62
Internal Part NumberEIS-RNF14DTD1K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTD1K62
Related LinksRNF14D, RNF14DTD1K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTD1K62 Details Description
Related parts for RNF14DTD1K62
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL88731 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 1A datasheet.pdf
CONN RING 4AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf