Stackpole Electronics Inc. RNF14FAC2K05
RNF14FAC2K05 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAC2K05
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAC2K05.pdf
Availability of RNF14FAC2K05
QUANTITY
RNF14FAC2K05 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAC2K05
Internal Part NumberEIS-RNF14FAC2K05
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAC2K05
Related LinksRNF14F, RNF14FAC2K05 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAC2K05 Details Description
Related parts for RNF14FAC2K05
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TOOL INSERT/EXTRACT D-SUB HD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
PHOTOINTERUPTER TRANSMISSIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf