Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD1R00
RNF14FAD1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD1R00.pdf
Availability of RNF14FAD1R00
QUANTITY
RNF14FAD1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD1R00
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD1R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD1R00
Related LinksRNF14F, RNF14FAD1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD1R00 Details Description
Related parts for RNF14FAD1R00
IC OCTAL FET BUS SW LV 20-VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
PITCH SPACER TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf