Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD9K76
RNF14FAD9K76 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD9K76
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD9K76.pdf
Availability of RNF14FAD9K76
QUANTITY
RNF14FAD9K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD9K76
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD9K76
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD9K76
Related LinksRNF14F, RNF14FAD9K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD9K76 Details Description
Related parts for RNF14FAD9K76
JUMPER-H2730TR/C2040S/H2730TR12" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS FMALE SOLDER GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 50A datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 9SIP datasheet.pdf