Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC100R
RNF14FTC100R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC100R.pdf
Availability of RNF14FTC100R
QUANTITY
RNF14FTC100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC100R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)