Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC140K
RNF14FTC140K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC140K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC140K.pdf
Availability of RNF14FTC140K
QUANTITY
RNF14FTC140K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC140K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC140K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC140K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC140K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC140K Details Description
Related parts for RNF14FTC140K
OSC XO 14.31818MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M12 5V datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PB PROTRUD RING RND RED datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTO 4XSPST-NO 24V datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 10MM NPN NO datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf