Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC16K2
RNF14FTC16K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC16K2
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC16K2.pdf
Availability of RNF14FTC16K2
QUANTITY
RNF14FTC16K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC16K2
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC16K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC16K2
Related LinksRNF14F, RNF14FTC16K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC16K2 Details Description
Related parts for RNF14FTC16K2
CONN RECEPT 5POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MUX DIFF 2:1 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 244-DIMM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L570-A 32QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LUP 10.16/05/90 3.2SN GY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf