Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC1K10
RNF14FTC1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC1K10
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC1K10.pdf
Availability of RNF14FTC1K10
QUANTITY
RNF14FTC1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC1K10
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC1K10
Related LinksRNF14F, RNF14FTC1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC1K10 Details Description
Related parts for RNF14FTC1K10
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 500 OHM 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf